• 20-880 Lublin, ul. Feliksa Nowowiejskiego 6 i
 • 600 141 481
 • Pon - Pt: 9:00-19:00
 • 81 740 44 03

  Cytologia LBC BD SurePath™ i HPV DNA BD Onclarity™

  Na czym polega badanie cytologiczne?

  Badanie cytologiczne (cytologia, rozmaz) jest metodą polegającą na mikroskopowej ocenie stanu komórek pobranych z szyjki macicy.

  Dlaczego warto wykonywać cytologię?

  Badanie cytologiczne może uratować życie! Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian komórkowych prowadzących do rozwoju raka szyjki macicy (RSM). Warto pamiętać, że nowotwór ten zdiagnozowany we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. Szacuje się, że blisko 50% kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy, nie wykonywała co roku badania cytologicznego!

  Jakie są czynniki rozwoju raka szyjki maciy?

  • Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy. Głównym czynnikiem ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, Human papillomavirus).
  • Czynniki mogące zwiększyć ryzyko rozwoju raka:
  • Wczesna inicjacja seksualna
  • Wielu partnerów seksualnych
  • Zakażenie inną chorobą przenoszoną drogą płciową
  • Wiek powyżej 60 lat
  • Osłabiony układ odpornościowy
  • Palenie

  Co odróżnia cytologię na podłożu płynnym (LBC) BD SurePathTM od konwencjonalnej cytologii?

  W przypadku cytologii konwencjonalnej na preparat przenoszonych jest zaledwie kilka procent pobranych komórek, podczas gdy reszta trafia do kosza. W metodzie LBC BD SurePathTM materiał do badania pobiera się nie na szkiełko mikroskopowe, tylko na specjalne podłoże płynne, które chroni komórki przed uszkodzeniem. Dzięki temu 100% pobranego materiału trafia do laboratorium, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia zmian przednowotworowych (wyższa czułość).

  Dodatkowo preparaty BD SurePathTM , w odróżnieniu od zwykłej cytologii płynnej, oczyszczane są z czynników utrudniających ocenę mikroskopową tj. krwi, komórek zapalnych etc. Oznacza to, że praktycznie każdy preparat BD SurePathTM nadaje się do oceny, gdzie w przypadku zwykłej cytologii płynnej ok. 6% preparatów nie nadaje się do oceny.

  Co odróżnia cytologię na podłożu płynnym (LBC) BD SurePathTM od zwykłej cytologii płynnej?

  • Zwalidowana klinicznie (US FDA) metoda LBC o potwierdzonej najwyższej czułości detekcji stanów przednowotworowych. bMetoda stosowana w programach profilaktyki raka szyjki macicy, między innymi w Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Holandii i Australii.
  • 100% pobranego materialu diagnostycznego trafia do laboratorium.
  • W przypadku innych metod LBC straty materiału mogą sięgać do 36%!
  • Zaawansowne metody filtrowania materiału BD SurePathTM pozwalają na wykonanie preparatów nawet w przypadku stanów zapalnych lub krwawienia pacjentki.
  • Około 6% pobranych cytologii zwykłymi metodami LBC nie nadaje się do oceny. W przypadku BD SurePathTM liczba ta wynosi 0,3%, czyli pacjentka ma pewność, że raz pobrany materiał będzie skutkował poprawną ekspertyzą. Metoda BD SurePathTM redukuje niemal do zera konieczność ponownej wizyty i dodatkowych kosztów związanych z ponownym pobraniem materiału do badań.

  Jakie dodatkowe badania mogę wykonać?

  W razie konieczności pobrany już materiał można wykorzystać do dodatkowych badań np. testu na obecność wirusa HPV DNA BD Onclarity™. Wykonanie wspomnianego testu, które po pobraniu cytologii płynnej może być zlecone nawet bez wychodzenia z domu, pozwala dokładniej określić ryzyko rozwoju raka. HPV DNA BD Onclarity™ pozwala na określenie czternastu typów wirusa hr-HPV (high risk HPV), w tym jako jedyny na indywidualne wskazanie sześciu najczęstrzych typów hr-HPV powodujących raka szyjki macicy: 16, 18, 45, 31, 51 oraz 52. Pozostałe typy wirusów zgrupowane są następująco: (33,58), (59,56,66) oraz (35,39,68). Sonda HPV DNA BD Onclarity™, w przeciwieństwie od zwykłych metod detekcji HPV, skierowana jest na sekwencje DNA onkogenów E6/E7, co praktycznie eliminuje możliwość uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego (pacjentka nie jest zarażona, a test jest dodatni) lub fałszywie negatywnego (pacjentka jest zarażona, a test jest ujemny). Dysponując tą wiedzą lekarz znacznie szybciej (już na następnej wizycie) może podjąć ewentualne leczenie.

  Wczesna detekcja raka szyjki macicy to większe szanse wyleczenia!

  źródło: http://alfamed.biz

  O Nas

  NZOZ Profi-Med jest nowoczesną placówką medyczną, która na lubelskim rynku działa od kwietnia 2010 roku. Od początku działalności naszym głównym celem jest zapewnienie odwiedzającym nas Pacjentom profesjonalnej opieki zdrowotnej.

  Profimed Lublin © Wszelkie prawa zastrzeżone 2017.